Mistrz Przetrwania
  
Strona Główna ::  Forum ::  Szukaj
Maja 17 2024 13:09:26 
 
Nawigacja

Menu główne
Strona Główna
Forum
Szukaj

Mistrz Przetrwania
Podsumowanie MP
Co to jest?
Zasady
Rozbitkowie Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 550
Najnowszy Użytkownik: ofysa
Wątki na Forum

Najnowsze Tematy
Książki
Seriale
Hit czy Shit
Filmy/Klub Filmowy ":o"
Zadaj pytanie

Najciekawsze Tematy
Wyspa [9992]
Obóz Tamtych [6587]
Zabawa w telepatię [5441]
HAWKINS [3604]
ZLOsT [3580]
Last Seen Users
Umbastyczny< 5 mins
Otherwoman 2 weeks
chlaaron 3 weeks
Lincoln 5 weeks
mrOTHER 5 weeks
Diego 5 weeks
Flaku 9 weeks
shimano11 weeks
Amaranta21 weeks
Andzia38 weeks
Wyszukiwarka


Zobacz Temat
Mistrz Przetrwania | Inne | Lost - rewatch
Autor 1x14 "Special"
Lion


Postać:
shimano

Postów: 12656

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 21-02-2015 15:57
Czas rewatchu: 21-23 lutego

Zagubieni: Sezon 1



1x14 "Special"


Retrospekcje: Majkel i Łohohoholt (#1)
Premiera: 19 stycznia 2005 (ABC), 16 kwietnia 2005 (AXN), 15 grudnia 2005 (TVP)
Oglądalność: 19.69 mln (ABC), 5.16 mln (TVP)
Reżyseria: Greg Yaitanes (1x09)
Scenariusz: David Fury (1x04, 1x09)


Telewizyjny zwiastun 1x14:


Ciekawostki:
- Jin nie pojawiają się w tym odcinku.
- Jest to jedyny epizod serialu, w którym Walt jest postacią centryczną (nie licząc jego retrospekcji w multicentrycznym "Exodusie"smiley.
- Komiks Walta to hiszpańska wersja "Green Lantern and Flash: Faster Friends Part One" z 1997 roku.
- Komiks należał do Hurleya, dowiadujemy się tego w odcinku "Exodus, Part 2".
- Mieszkanie Michaela w Nowym Jorku to w rzeczywistości Soullenz Gallery w Honolulu.
- Pojawił się błąd w scenie, w której Charlie czyta pamiętnik Claire. Claire od urodzenia mieszkała w Australii, więc jej angielski powinien być trochę inny. Wpis w dzienniku wyglądał tak: "...I realized I really like Charlie...". Australijczyk napisałby jednak "realised", a nie "realized".
- Innym błędem jest moment, w którym Michael przyłapał Locke'a na uczeniu Walta rzucania nożem. W początkowych ujęciach nóż trzyma Locke, jednak kiedy zjawia się Dawson, nóż jest już w ręce jego syna.
- Susan wyjeżdża do Amsterdamu, aby praktykować prawo międzynarodowe, jednak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości swoją siedzibę ma w Hadze.
- Bilety, które Brian daje Michaelowi, żeby odleciał z Waltem to bilety z Sydney do Nowego Yorku. To kolejna pomyłka twórców, ponieważ Micheal leciał z Waltem do Los Angeles, wtedy też rozbili się na wyspie.
- Walt prawdopodobnie posiada jakieś nadnaturalne zdolności. Kiedy popatrzył na zdjęcie ptaka i zdenerwował się, ten sam gatunek spadł z nieba za oknem. W jednym z Missing Pieces widzimy scenę, w której Walt siedzi w Pokoju 23, a za oknem leży kilkanaście martwych ptaków. Kolejnym przykładem jego nadnaturalnych zdolności jest ukazywanie się Shannon lub słowa "Nie otwieraj tego" skierowane do Locke'a, na pewno chodziło o właz. Czy tytuł odcinka, "Special", mamy traktować aż tak dosłownie?
- Ciągle nie wiadomo dlaczego Claire śniła się Czarna Skała i czy faktycznie chodziło o statek na środku wyspy. Jest to jedna z porzuconych tajemnic serialu, które nie doczekały się wyjaśnienia.
- W epizodzie tym po raz pierwszy w serialu pojawia się nawiązanie do Egiptu, których jak wiemy jest znacznie więcej w późniejszych odcinkach. Chodzi o scenę, w której Walt mówi, że powinien uczyć się o ptakach z Egiptu, a nie z Australii.




Edytowane przez Lion dnia 21-02-2015 16:04
zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: 1x14 "Special"
adi1991
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Wojciech Janusz

Postów: 7387

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 21-02-2015 23:38
Odcinek raczej na plus. Nie był jakiś wybitny ale nie był też słaby.

Zaczynając od retrospekcji to fajnie pokazane zostało w nich zachowanie Michaela i jego motywacje. Tak na prawdę starał się, ale był chyba zbyt niedojrzały, a matka Walta chciała robić karierę nie bacząc na ojca jej syna. Późniejsze retro, już z 10-letnim Waltem również ciekawe. Po raz pierwszy widać jego zdolności, które najwyraźniej nie mają niczego wspólnego z wyspą. Podobało mi się również ukazanie siły Walta, która wynikała z irytacji, a nie z chęci zrobienia czegoś dobrego. Na koniec spotkanie po latach, które był dziwne ale takie powinno być.

Co do akcji wyspowej to Hugo zauważył, że Michael nienawidzi być ojcem. Sądzę jednak, że go to trochę przerasta momentami, a sam Walt nie pomaga gdyż nawet przez moment nie daje szansy Michaelowi zawsze szukając czegoś ciekawszego w postaci choćby rzucania nożem z Lockiem. Dopiero pod koniec odcinka, po przygodzie z niedźwiedziem widać przemianę przede wszystkim Walta, ale również Michaela, który przestał się wstydzić swoich uczuć dając synowi listy.

Co do innych wątków to wreszcie pojawia się też tratwa bo w końcu ileż można siedzieć na wyspie. Aż dziw, że ktoś nie wpadł na to wcześniej.

Na koniec fajne zakończenie w postaci niewidzianej długi czas Claire.

7/10 - solidnie, ładnie ukazane relacja ojciec-syn ale bez polotu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: 1x14 "Special"
Umbastyczny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Cynthia Hickey

Postów: 11699

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 22-02-2015 18:42
adi1991 napisał/a:
Odcinek raczej na plus. Nie był jakiś wybitny ale nie był też słaby.


Myślę, że to bardzo dobre i trafne podsumowanie.

Pierwsze moje przemyślenie jest takie, że w tym odcinku było wybitnie mało Jacka, Kate i Sawyera smiley Jak widać nasze pozostałe postacie są w stanie się wybronić same i utrzymać odcinek na poziomie. Sawyer wystąpił chyba tylko w jednej scenie, Jack i Kate więcej niby, ale nie razem i też oboje byli ok. Jak widać nawet taka Kate może być do wytrzymywania, jeśli występuje jako Kate, a nie jako część Skate czy Jate.

Odcinek zaczyna się oczkiem i każdy taki początek już sam w sobie jest przyjemny. smiley
Co do retrosów, historia Michaela nie była może szczególnie porywająca, ale była w miarę ciekawa, dość naturalna i wiarygodna. Mogliśmy lepiej zrozumieć dlaczego Michaela i Walta są jakie są. Nawet może nam być trochę szkoda Michaela, bo to w sumie Susan pozbawiła go kontaktu z synem i była tą złą, a to on za to obrywał, choć zachował się jak facet i zaopiekował Waltem. Oczywiście najmocniejsza scena to Walt i kukułka. Po raz drugi (pierwszy raz liczę jasnowidza od Claire) widzimy poza wyspą coś nadprzyrodzonego. W sumie można się spierać, że to tylko zbieg okoliczności czy coś w ten deseń, ale jednak bardziej przychodzi do głowy, że to Walt sprawił, że kukułka im umarła pod oknem, bo dzięki temu ostatecznie Brian się popatrzył i zwrócił na niego uwagę.

- Locke - do tej pory widzieliśmy jak Locke był przewodnikiem Boone'a czy Charliego, a teraz widzimy jak próbuje się zająć Waltem, ale też stara się jakoś naprowadzić Michaela na właściwą ścieżkę. W tym odcinku dla mnie na plus jego zachowanie, bo np. w 1x13 to co robił z Boonem było dziwne i przesadzone, a tutaj wyszło wszystko bardziej realistycznie.

- tratwa - sam pomysł wydaje się być ok. Wiadomo, że ryzykowny, ale mimo wszystko warty przemyślenia i trochę niepotrzebnie wszyscy krytykowali początkowo pomysł Michaela. Shannon dowaliła w swoim stylu z chorobą morską smiley, ale potem nawet ona chciała pomóc

- niedźwiedź - po mp25 uwielbiam niedźwiadka polarnego. smiley cała scena wyszła spoko, choć jakoś efekty specjalne w postaci samego niedźwiedzia były chyba średnio udane

- Boone - biedaczek ciągle obrywa i wszyscy go klepią smiley

- pamiętnik - ciekawy motyw ze snem Claire, no i odzyskanie go od Sawyera, później czytanie i próby powstrzymywania się smiley

- powrót Claire!!! - mocne uderzenie na koniec smiley

Odcinek 8/10, retrospekcje 8/10, byłoby 7, ale podciągnąłem za kukułkę.



A może w Ravenclawie
Zamieszkać Wam wypadnie
Tam płonie kij w odbycie,
Tam pedziem będziesz snadnie.
zagubieni24 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: 1x14 "Special"
mrOTHER
Mistrz Gry

Avatar Użytkownika

Postów: 3423

Mistrz Gry

Dodane dnia 23-02-2015 16:45
- Ciągle nie wiadomo dlaczego Claire śniła się Czarna Skała i czy faktycznie chodziło o statek na środku wyspy. Jest to jedna z porzuconych tajemnic serialu, które nie doczekały się wyjaśnienia.


Lol, co? Oczywiście, że Czarna Skała to statek. Natomiast czemu się śniła Claire - cóż, początkowo to miejsce miało być chyba powiązane z Innymi, więc zapewne ten sen miał być "proroctwem" jej porwania. Teraz niby to nie ma sensu, ale mi to nie przeszkadza, sny z definicji muszą być trochę irracjonalne.

Co do retrosów, historia Michaela nie była może szczególnie porywająca, ale była w miarę ciekawa, dość naturalna i wiarygodna. Mogliśmy lepiej zrozumieć dlaczego Michaela i Walta są jakie są. Nawet może nam być trochę szkoda Michaela, bo to w sumie Susan pozbawiła go kontaktu z synem i była tą złą, a to on za to obrywał, choć zachował się jak facet i zaopiekował Waltem.


No tak, tutaj mamy wyjaśnienie, dlaczego Michael jest takim a nie innym ojcem - czyli dość irytującym, ciągle chcącym mieć Walta przy sobie, momentami bardzo egoistycznym (a w tym odcinku chyba po raz pierwszy zobaczyliśmy jego mocno egoistyczną stronę, która później będzie wiodącą cechą charakteru tej postaci). Powód jest prosty - boi się, że znowu ktoś mu go zabierze. Czasami faktycznie wygląda to tak, jakby nienawidził bycia ojcem, ale to po prostu nic innego jak irytacja, która nagromadziła się w nim przez lata, a której upust da w II sezonie, gdy ktoś faktycznie znowu mu Walta odbierze. A wystarczy spojrzeć, jak innym człowiekiem był w pierwszej retrospekcji... Z resztą, ta historia jest dość podobna do historii Sun i Jina. Tam również doszło do małżeńskiego kryzysu z powodu pogoni za pieniądzem, choć w trochę innym wydaniu.

Po raz pierwszy widać jego zdolności, które najwyraźniej nie mają niczego wspólnego z wyspą.

W ogóle muszę przyznać, że sposób, w jaki pokazali zdolności Walta, był absolutnie genialny. I nic dziwnego, skoro scenarzystą odcinka był sam David Fury. Chodzi mi o brak łopatologii i wykładania oczywistości, lecz klimat niepewności. Nie jest tu wyłożone jak kawa na ławę, że Walt jest specjalny. Pojawienie się ptaka i atak niedźwiedzia powiązany ze spaleniem komiksu nie są podsumowane jakimś wyniosłem tekstem (dla porównania: w odcinku z jasnowidzem i Claire fakt przewidzenia katastrofy został bardzo konkretnie stwierdzony i podkreślony specjalnym montażem scen). Widz sam musi poukładać kolejne puzzle, mając tylko jeden punkt odniesienia - zdanie wypowiedziane na początku odcinka przez Locke'a, a na końcu retrospekcji przez Briana: "he's different".

Podobnie będzie w kolejnym napisanym przez niego odcinku, czyli "Numbers".

BTW, tego ataku niedźwiedzia na Walta nie pamiętałem smiley I zawsze śmiałem się z tej teorii, że niedźwiedź polarny z Pilota jest powiązany z komiksem. No bo niby czemu? smiley Ale teraz nabrało to większego sensu. Mam wrażenie, że w trakcie swojego pierwszego rewatcha nie obejrzałem wszystkich odcinków, bo to nie możliwe, żebym miał tak dziurawą pamięć...

- Locke - do tej pory widzieliśmy jak Locke był przewodnikiem Boone'a czy Charliego, a teraz widzimy jak próbuje się zająć Waltem, ale też stara się jakoś naprowadzić Michaela na właściwą ścieżkę. W tym odcinku dla mnie na plus jego zachowanie, bo np. w 1x13 to co robił z Boonem było dziwne i przesadzone, a tutaj wyszło wszystko bardziej realistycznie.

Ano, to z Michaelem też zauważyłem po raz pierwszy - co raz szersze jest grono jego podopiecznych smiley

- Boone - biedaczek ciągle obrywa i wszyscy go klepią smiley

To fakt, ale nie jest już z niego taki biedaczek. Świetnie zaakcentowali dwukrotnie przemianę, jaką odbył w poprzednim odcinku. Najpierw rzucił się na Michaela, by obronić Locke'a ( smiley ), do którego wcześniej podchodził raczej z ostrożnością i niepewnością, a po drugie nie dał się wykorzystać Shannon. Widać, że uczucie do niej faktycznie cholernie mocno go męczyło.
Strasznie mi się podobają takie nawiązania do poprzedniego/kolejnego odcinka. Podobnie w 1x13 pojawiła się na sekundę ta szkatułeczka z listami Michaela.

Na koniec kwestia Claire. W tym odcinku uderzyło mnie, dlaczego oni jej nie szukają. Przecież wiedzą już, że oprócz nich jest na wyspie grupa innych osób, która chce ich skrzywdzić. Szczerze mówiąc - gdybym był rozbitkiem, to kojarzyliby mi się oni z jakimiś ludożercami. I zapewne spróbowałbym jednak wyruszyć wgłąb dżungli, aby spróbować jej pomóc. A rozbitkowie w ogóle olali sprawę z Ethanem i mówią, że Claire... wróci. Na jakiej podstawie mieliby tak sądzić? Znali scenariusz czy jak? smiley Na szczęście niedługo Locke zacznie ich uświadamiać.

Retrospekcje 7/10. Wątek z mocami Walta bardzo mocny, ale cała reszta - rozpad związku Michaela itd. - dość nudna.
Odcinek też 7/10. Końcówka była mocna, atak niedźwiedzia zaskakujący, ale dało się to "skondensować".
zagubieni.org/darlton.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w Shoutboksie.

Otherwoman
14/04/2024 11:39
smiley

Lincoln
11/04/2024 15:55
Zapłacone, zalogowane, do zobaczenia za rok na forum smiley

Otherwoman
10/04/2024 09:26
Rok temu też było chyba 200 z tego co pamiętam

mrOTHER
10/04/2024 09:11
no dobra, zalogowalem sie. Do zobaczenia za rok xd

mrOTHER
10/04/2024 09:10
200 zł za zwykły hosting na własnej domenie? Cenią się skubańce

Umbastyczny
08/04/2024 19:38
<3

Diego
07/04/2024 22:50
Welcome in another life brotha 🫣

Otherwoman
07/04/2024 20:15
może się ktoś zgłosi oprócz nas smiley

Otherwoman
07/04/2024 20:05
ok, zrobiłam przelew - 200 zł

Otherwoman
07/04/2024 17:46
smiley

Umbastyczny
05/04/2024 20:20
jasne, ja na pewno się dorzucę smiley

Otherwoman
05/04/2024 17:25
postaram się w weekend zapłacić i będzie znowu zbiórka smiley

Otherwoman
05/04/2024 17:24
przyszedł mi mail o wygaśnięciu hostingu za trzy dni

Otherwoman
10/03/2024 21:41
smiley

chlaaron
09/03/2024 23:09
smiley

Otherwoman
09/03/2024 18:03
Umba, pw smiley

shimano
29/02/2024 22:08
olol

Otherwoman
01/02/2024 21:53
o, nie ma Kinga - wreszcie jakiś inny autor ma szanse na wygraną

Otherwoman
01/02/2024 21:47
lol widzę nową kategorię w plebiscycie na lc - romantasy smiley

Otherwoman
01/02/2024 21:40
smiley

Archiwum