Mistrz Przetrwania
  
Strona Główna ::  Forum ::  Szukaj
Maja 20 2024 22:46:40 
 
Nawigacja

Menu główne
Strona Główna
Forum
Szukaj

Mistrz Przetrwania
Podsumowanie MP
Co to jest?
Zasady
Rozbitkowie Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 550
Najnowszy Użytkownik: ofysa
Wątki na Forum

Najnowsze Tematy
Książki
Seriale
Hit czy Shit
Filmy/Klub Filmowy ":o"
Zadaj pytanie

Najciekawsze Tematy
Wyspa [9992]
Obóz Tamtych [6587]
Zabawa w telepatię [5441]
HAWKINS [3604]
ZLOsT [3580]
Last Seen Users
Umbastyczny 2 days
Otherwoman 2 weeks
chlaaron 3 weeks
Lincoln 5 weeks
mrOTHER 5 weeks
Diego 6 weeks
Flaku10 weeks
shimano11 weeks
Amaranta22 weeks
Andzia39 weeks
Wyszukiwarka


Zobacz Temat
Mistrz Przetrwania | Inne | HydePark
Strona 62 z 161 << < 59 60 61 62 63 64 65 > >>
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
adi1991
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Wojciech Janusz

Postów: 7387

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 03-02-2016 00:23
Otherwoman napisał/a:
Nie wiem, jak płatne studia miałyby poprawić jakość studentów i zmniejszyć ilość obiboków, skoro właśnie wtedy studiowaliby tylko ci, którym bogaci rodzice odłożyli pieniądze, niezależnie od zdolności i predyspozycji. W co drugim filmie jest mowa o tym, jak to rodzice odkładają swoim dzieciom na studia, kiedy te jeszcze się nawet nie urodziły, co świadczy o niesamowicie wysokich opłatach. To nie są kwoty rzędu jednej czy dwóch wypłat, skoro pieniądze odkładane są zwykle przez kilkanaście lat. Matka Bena też odkładała, ale nie udało jej się odłożyć nawet połowy. Większość zdolnych osób, których rodzice pieniędzy nie mają, jak np główny bohater filmu, po prostu musi się pożegnać z marzeniami o studiach i tyle.


Co do stypendiów, ja nie wiem, jak jest. Odnoszę się do sytuacji przedstawionej w filmie, gdzie jest mowa o jakimś specjalnym stypendium, które może otrzymać tylko jeden student i, jak twierdzi Ben, jest to jedyne wyjście. Drugim okazało się granie w kasynach, więc...


Napiszę tak. Nie ma nic za darmo. Jak chce się dostać dobre wykształcenie trzeba płacić. Wiadomo, że system ten nie będzie nigdy idealny, ale "darmowe" studia są według mnie wbrew pozorom mniej sprawiedliwe. Poza tym na liście najlepszych uczelni na świecie publicznych jest kilka procent, a reszta to wszystko uczelnie prywatne, które dzięki tym wielkim opłatom mają kasę na kadrę i sprzęt co przynosi korzyści wszystkim. Może i opłaty są za wysokie, ale nie od dziś wiadomo, że to co publiczne to w większości byle jakie(o ile nie trafi się jakiś wielki człowiek, który ogarnie coś co nie jest tak na prawdę jego, ale takich ludzi jest dziś coraz mniej).

Co do zaś sytuacji z filmu to wątpię by tak było w prawdziwym życiu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Umbastyczny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Cynthia Hickey

Postów: 11699

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 03-02-2016 17:35
Filmu jeszcze nie obejrzałem, ale co do powyższej rozmowy.

Wiem, że istnieje też taki zwyczaj, że gdy jakaś firma myśli przyszłościowo i będzie potrzebować zdolnego matematyka, informatyka, kogokolwiek to płaci mu za studia (czyli jest to swego rodzaju stypendium/sponsoring) w zamian za lojalkę: kończysz studia i pracujesz dla nas + trochę niższa pensja, żeby odrobić ten dług.



A może w Ravenclawie
Zamieszkać Wam wypadnie
Tam płonie kij w odbycie,
Tam pedziem będziesz snadnie.
zagubieni24 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Otherwoman
Administrator

Avatar Użytkownika

Postać:
Trey

Postów: 17695

Administrator

Dodane dnia 03-02-2016 22:11
Umbastyczny napisał/a:


Wiem, że istnieje też taki zwyczaj, że gdy jakaś firma myśli przyszłościowo i będzie potrzebować zdolnego matematyka, informatyka, kogokolwiek to płaci mu za studia (czyli jest to swego rodzaju stypendium/sponsoring) w zamian za lojalkę: kończysz studia i pracujesz dla nas + trochę niższa pensja, żeby odrobić ten dług.



No tak, też o tym słyszałam. Dlatego właśnie dziwi mnie, że nie było pieniędzy dla jednego z najbardziej zdolnych uczniów i to zdolnych ponadprzeciętnie. Stąd była moja uwaga.




We are all evil in some form or another, are we not?
GG: 7594540 zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Lion
Użytkownik

Postać:
shimano

Postów: 12656

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 04-02-2016 18:59
Dogville...

Film obejrzałem tak późno, że było już wcześnie i nie miałem siły czegokolwiek napisać. Z resztą nie chce się za bardzo rozpisywać, bo Arleta ładnie wszystko co było w tym filmie ujęła w swoim poście, więc skupię się na swoich odczuciach

- spodziewałem się bardzo dobrego filmu, bo jak wspominałem myślałem czy by ten film dać do klubu. Ale nie spodziewałem się, że wrażliwość von Triera zaprezentowana w tym filmie spotka się z moją wrażliwością praktycznie całkowicie smiley Trier był u mnie blisko ideału już 2 razy, przy Melancholii i Dancer in the Dark, oba filmy to dla mnie 9, ale Dogville to jednak jeszcze poziom wyżej, więc bez większego namysłu zdecydowałem się na 10 (a ocenę tak naprawdę zweryfikuje czas, bo wiele swoich 10 zdegradowałem na 9).
- Forma była dla mnie genialna i rewolucyjna. Trier to INFJ więc w sumie nic dziwnego, bo to najrzadsze i najbardziej odstające, radykalne typy. Widziałem tyle filmów ale nie potrafię sobie przypomnieć czegoś w podobnym stylu z udawaną scenografią i ze wszystkim na jednym planie. Wydaje się to proste, ale tylko się wydaje, bo gdyby reszta filmu nie była na poziomie, to film mógłby wyjść jak totalna pretensjonalna kupa (co wielu debili oczywiście zarzuca). Generalnie to jeden z tych filmów, gdzie granica pomiędzy arcydziełem a gównem była cieńsza niż zwykle. Moim zdaniem Trier nie pozwolił wejść Dogville do sfery gówna ani na moment.
- Treść była tak naprawdę również radykalna. Z tego filmu bije niebywały cynizm i mizantropia. Ale wszystko jest zrobione tak realistycznie i wiarygodnie (mimo trochę baśniowej struktury opowiadania), że pod koniec filmu gdy robią holocaust miasta to właściwie się cieszysz. Oczywiście dopóki stałeś po stronie Grace, bo jeśli utożsamiłeś się z mieszkańcami, a Grace uważałeś mimo wszystko jedynie za intruza, to pod koniec możesz mieć spory problem. Jeszcze ciekawy w tym filmie jest ten cały stoicyzm. Grace, czyli postać, która kierowała się zasadami stoicyzmu została ścierą, żeby nie powiedzieć szmatą Dogville. Podczas gdy mieszkańcy Dogville, którzy reprezentowali raczej wieśniackie skurwysyństwo, mają nad nią całkowitą władzę. Ponieważ jestem wychowany w tradycji katolickiej, to Grace przez ten swój stoicyzm naturalnie skojarzyła mi się jako taka trochę postać Jezusowa, a gangsterzy na końcu, włącznie z Ojcem, to był taki sąd boży, potop, oczyszczenie, jakkolwiek by się to nie nazwało, tylko że smaczku dodaje, że ten sąd wykonują właśnie gangsterzy, tu miałem jeszcze mocne skojarzenie z równie radykalnym Taxi Driverem, gdzie de Niro chce oczyścić Nowy Jork z plugastwa. Co do samych gangsterów to można pomyśleć, to trochę do tego wszystkiego nie pasują, ale o tym też mówiła Otherwoman, że jest to dość surowy film, no bo i zdjęcia i scenografia i montaż sprawiają, że wszystkie wydarzenia są tak jakby jednocześnie bardzo realistyczne, a z drugiej strony otoczone tą chmurką opowieści i alegorii, wszystko jest tutaj jednocześnie zaskakujące, radykalne i trochę niepasujące, z drugiej strony przez ubranie tego w baśniowość i pewien porządek, jest to spójne i uniwersalne. Gdyby to był album muzyczny, to określiłbym go jako progresywny punk rock. Tak więc akurat tym razem forma u von Triera była tak jak u Lyncha wyważona i świetna, bo to co sie działo w Antychryście lub Nimfomance jednak oceniam trochę inaczej ;p
- Ponieważ nie ma się już co rozpisywać, bo wiadomo, że aktorstwo, ciekawy scenariusz, postacie itd. to pochwalę Otherwoman za wybór filmu i kibicuję, żeby ten film zagościł na szczycie spychając bardzo zwykły w porównaniu Zapach Kobiety, bo Dogville to po prostu najlepszy film jaki w tym klubie dano. Obawiam się ocen adiego czy Amaranty, no ale zobaczymy jak to będzie smiley
Edytowane przez Lion dnia 04-02-2016 19:01
zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Otherwoman
Administrator

Avatar Użytkownika

Postać:
Trey

Postów: 17695

Administrator

Dodane dnia 04-02-2016 19:52
kibicuję, żeby ten film zagościł na szczycie spychając bardzo zwykły w porównaniu Zapach Kobiety, bo Dogville to po prostu najlepszy film jaki w tym klubie dano


W ogóle bez porównania lepszy o kilka klas smiley

Obawiam się ocen adiego czy Amaranty, no ale zobaczymy jak to będzie



Wydaje mi się, że ten film obiektywnie, pomijając osobiste wrażliwości, jest na tyle dobry, że każdy powinien to dostrzec smiley Sama też się zastanawiałam nad 10 dla niego, jeszcze nawet wczoraj w pociągu rozmawiałam o nim z moją mamą i byłam bliska dania mu 10. Sama nie wiem... może zmienię jeszcze, bo obiektywnie jest on perfekcyjny.

Ja nie miałam skojarzeń biblijnych, ale.... cóż... w przeciwnie zostałam wychowana w całkowicie ateistycznym środowisku i nic mi się nie kojarzy smiley


Oczywiście dopóki stałeś po stronie Grace, bo jeśli utożsamiłeś się z mieszkańcami, a Grace uważałeś mimo wszystko jedynie za intruza, to pod koniec możesz mieć spory problem.



Nie wiem, czy ktokolwiek mógłby stać po stronie mieszkańców miasteczka smiley
Ja nie stałam jakoś twardo za Grace, w sensie nie utożsamiałam się z nią, gdyż prezentowany przez nią światopogląd jest mi obcy. Pewnie znielubiłabym tych ludzi od pierwszych paru minut, a ona wciąż ich usprawiedliwiała i pokładała w nich wiarę. Faktycznie typowo chrześcijańska postawa, czyli całkiem mi obca. Zdecydowanie bardziej bliski był mi światopogląd jej ojca, na który na szczęście się nieco otworzyła. Tak więc sama bardziej traktowałam się jako obserwatora z boku, niż z perspektywy Grace. Nie sądzę jednak, by ktokolwiek, czyli widz, patrzył z perspektywy mieszkańców miasteczka. Ewentualnie Tom wchodził w rachubę. To jest ciekawe, bo zawsze większość widzów powie, że oni tacy nie są i potępią zachowanie mieszkańców Dogville. Prawdopodobnie sami mieszkańcy Dogville by je potępili, gdyby oglądali taki film smiley Ale cóż, każdy powinien się już przekonać, że ludzie bardzo lubią mówić i nawet sądzić, iż sami postąpiliby zawsze lepiej w takiej czy siakiej sytuacji.




We are all evil in some form or another, are we not?
GG: 7594540 zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
adi1991
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Wojciech Janusz

Postów: 7387

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 05-02-2016 20:53
Le grand bleu

http://www.filmweb.pl/Wielki.Blekit
Edytowane przez adi1991 dnia 05-02-2016 20:54
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Lion
Użytkownik

Postać:
shimano

Postów: 12656

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 05-02-2016 22:12
chętnie się przekonam czemu film o nurkowaniu stał sie takim klasykiem smiley
zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
adi1991
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Wojciech Janusz

Postów: 7387

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 06-02-2016 00:05
Drabina Jakubowa - 7/10 film ok. Ani mnie jakoś nie porwał, ani nie był zły. Był dobry. Tak po prostu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Amaranta
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Ana Middleton

Postów: 2064

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 06-02-2016 09:31
Tam gdzie rosną poziomki - hmmm 4/10
Widzę wysokie oceny ogólnie, ale zdecydowanie nie przypadł mi do gustu. Nudził, chociaż trafiały się kilkusekundowe perełki, które na moment mnie rozbudzały, ale.. nie, jednak nie.

ps. Dogville kiedyś oglądałam i pamiętam, że wywarł na mnie wrażenie.
Zobaczę jak będzie tym razem.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Otherwoman
Administrator

Avatar Użytkownika

Postać:
Trey

Postów: 17695

Administrator

Dodane dnia 06-02-2016 15:07
wysokie oceny przy poziomkach? chyba tylko Lion dał wysoką ocenę smiley




We are all evil in some form or another, are we not?
GG: 7594540 zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Amaranta
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Ana Middleton

Postów: 2064

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 06-02-2016 17:23
Mam jeszcze innych znajomych smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Flaku
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Żyd

Postów: 7256



Dodane dnia 06-02-2016 17:45
Amaranta napisał/a:
Mam jeszcze innych znajomych smiley

jak to?

dobra, ogarnąłem się ze starożytnymi filmami więc ponadrabiam teraz trochę z klubu smiley


Zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Flaku
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Żyd

Postów: 7256



Dodane dnia 07-02-2016 03:14
Dobra, nadgoniłem trochę.

Tam, gdzie rosną poziomki: 8/10


Film mi się podobał, nawet bardzo. Nie miałem do tej pory dużej styczności z Bergmanem poza Siódmą pieczęcią, którą obejrzałem przypadkiem jakiś czas temu ale dzięki temu też mniej więcej wiedziałem czego mogę się spodziewać. Jeśli chodzi o fabułę to Poziomki wpisują się na pewno w to co preferuję w kinie czyli różnego rodzaju nostalgie, sentymenty, powroty do przeszłości, starość, młodość, moralność i inne tego typu gówna. Czyli ogólnie to wszystko o czym jest ten film. Najbardziej chyba podobały mi się wątki ze snami, a szczególnie ten drugi z tym egzaminem był rewelacyjnie pomyślany i wykonany. Także treść 10/10. No i też ciekawe było to, że gościa o którego filmach uczyłem się przez ostatnie trzy miesiące mogłem w końcu zobaczyć jako staruszka w filmie Bergmana smiley Oczywiście mam tu na myśli Sjestroma, którego prywatnie Bergman jest fanem i w hołdzie obsadził go w głównej roli prawdopodobnie w jednym ze swoich najlepszych filmów. No i naturalnie można tutaj znaleźć odwołania do szwedzkiej szkoły tj. obcowanie z naturą (tytuł nieprzypadkowy) i te całe rozważania filozoficzno-moralne, którymi Bergman zasypuje nas z każdej strony. Ogólnie Poziomki są bardzo inteligentnym filmem i jest to raczej typ kina, które można oglądać kilka razy i za każdym razem odnajdywać w nim coś nowego. Daję solidne 8 i jest to jedna z moich mocniejszych "ósemek". Może i dałbym nawet 9, ale jednak ta nieco poetycka forma z tym teatralnym, trochę groteskowym aktorstwem (niby naoglądałem się niemych filmów w ostatnim czasie i nie powinno mi to przeszkadzać, ale jednak w kinie dźwiękowym przeszkadza) i ze specyficznym humorem (jakimś cudem ironiczny humor w bergmanowskim wydaniu mnie nie ujął), nie do końca mi odpowiada. No i mam jakieś takie odczucie, że ten film trzyma mnie na dystans jakby był bardziej wykalkulowany na arcydzieło niż zrobiony ze szczerości. Nie mówię, że nie ma w tym filmie emocji, bo nawet się pod koniec wzruszyłem, ale mogłoby być ich więcej jak na tzw. film o życiu. No ale już taki urok Bergmana. W sumie pamiętam, że Siódma pieczęć była podobna pod tym względem i pewnie wszystkie inne jego filmy również takie są.


Circle: 4/10


Najpierw dowcip (prosto z forum filmwebu):

"To jeden z lepszych thrillerów psychologicznych, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Trzyma w napięciu od pierwszych scen do ostatniej minuty. Poza tym silnie działa na emocje i daje do myślenia. Przewrotny pomysł na film, świetny scenariusz (podejrzewam, że na motywach jakiejś współczesnej sztuki teatralnej)."

lol

Film oczywiście z serii głupawych. Jakbym miał porównać poziom intelektualny tego dzieła do powyższych Poziomek to nad wymyśleniem trafnego porównania musiałby mi chyba pomóc adi, bo sam bym nie dał rady. Ogólnie to wstyd, że taki film ma wyższą średnią od Poziomek. Na szczęście rzutem na taśmę uratowałem honor klubu i Poziomki są już minimalnie wyżej xD Ogólnie sam pomysł wyjściowy jest już dosyć wątpliwy i ciężko żeby wyszło z niego coś dobrego, a już na pewno ciężko żeby film ten zaoferował coś więcej niż stek pseudo-moralnych banałów jakie oferuje. To właściwie ten sam szereg co Filozofowie, tyle że tamten mimo tysiąca wad przynajmniej próbował być w jakimś stopniu pomysłowy, a tutaj mamy po prostu czczą pogadankę przez 1,5 godziny, a potem statki kosmiczne. A reżyser albo się nudzi albo jest debilem i myśli, że robi hiper-ambitne niszowe kino. Tak więc obiektywnie jest to najsłabsza pozycja jaka do tej pory się w tym klubie pojawił. Może gdyby był lepiej zagrany i miał bardziej ogarnięte dialogi to eksperyment mógłby się udać, ale jednak za dużo tutaj naciąganych rzeczy. Daję 4/10, głównie za to że jest "oglądalny" i nie aż tak bardzo irytujący jak mogłem się spodziewać, no i że nawet chwilami trzymał w napięciu (heh).




Edytowane przez Flaku dnia 07-02-2016 03:15
Zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Otherwoman
Administrator

Avatar Użytkownika

Postać:
Trey

Postów: 17695

Administrator

Dodane dnia 07-02-2016 13:54
dwa filmy, jestem pod wrażeniem smiley

ale weź ogarnij coś z początku (W imię ojca), bo Lion mógłby zrobić w końcu to zestawienie smiley

co do ocen, typowałam właśnie takie, więc chyba już trochę znamy swoje gusta filmowe ;p

a co do tego cytatu z filmwebu, to akurat nawet mnie on nieco rozbawił, jak go wtedy zobaczyłam smiley




We are all evil in some form or another, are we not?

Edytowane przez Otherwoman dnia 07-02-2016 16:23
GG: 7594540 zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Flaku
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Żyd

Postów: 7256



Dodane dnia 08-02-2016 20:08
Dogville: 8/10


To tak. Ciężko byłoby zacząć mówić o Dogville nie wspominając o formie filmu i tego w jaki sposób Trier prezentuje nam miasteczko. Mi się to podobało i myślę, że fajnie jest to pomyślane, żeby posłużyć się właśnie takim miejscem, w którym większość rzeczy jest umowna i trzeba je brać "na słowo", poczynając od ścian budynków, ogródkach itd, a na domniemanej wspólnocie mieszkańców kończąc. Wszystko jest tu pozorne, nawet ulica została nazwana "Wiązów" (zastanawiam się tylko, czy celem Triera było nawiązanie do Freddy Krugera czy to tylko przypadek), żeby ktoś przypadkiem nie pomyślał, że ich tam nie ma. Z jednej strony trochę drażniło mnie kilka rzeczy, tj. praca kamery z tymi jazdami co chwilę, ten dziwny montaż i też trochę narrator, bo ogólnie nie lubię narratorów w filmach fabularnych, ale z drugiej - obiektywnie wszystko tu ze sobą współgrało i pasowało do tej teatralnej konwencji stąd nie mogę tego uznać za wadę. Fajny jest też ten kontrast umownej strony wizualnej w stosunku do bardzo prawdziwej i rzeczywistej treści. Trier pokazuje nam ludzi od ich najgorszej strony, interesownych, kłamliwych i ogólnie zepsutych, ale też wyjątkowo tchórzliwych, bo gotowych usprawiedliwiać swoje czyny nie tyle przed innymi co przed samymi sobą w jakikolwiek sposób się da. Przyznam, że pomyślałem przez chwilę (jeszcze wtedy gdy nie byłem pewny dokąd ideowo zmierza ten film) o tym że może w tym całym zepsuciu lekiem będzie miłość, ale jednak u Triera nie ma nadziei. Koniec końców nikt nie zostaje tutaj czysty, włącznie z Grace. Ogólnie Dogville w świetny sposób porusza problematykę moralności i każdy kto uważa Filozofów i Circle za dobre filmy powinien go obejrzeć za karę 10 razy xD

Otherwoman napisał/a:
Oczywiście dopóki stałeś po stronie Grace, bo jeśli utożsamiłeś się z mieszkańcami, a Grace uważałeś mimo wszystko jedynie za intruza, to pod koniec możesz mieć spory problem.

Nie wiem, czy ktokolwiek mógłby stać po stronie mieszkańców miasteczka smiley
Ja nie stałam jakoś twardo za Grace, w sensie nie utożsamiałam się z nią, gdyż prezentowany przez nią światopogląd jest mi obcy.

No ja też nie wiem co trzeba by mieć w głowie, żeby stać po stronie mieszkańców ale u mnie problem jest trochę bardziej złożony. To znaczy, podobnie jak wy obstawałem oczywiście za Grace, przy czym też nie potrafiłem się z nią do końca utożsamić właśnie przez jej przesadny stoicyzm. No i nie mogę powiedzieć, że się cieszyłem na końcu. W sumie były to mieszane uczucia. Z jednej strony kara, super, należało się, a z drugiej - zdałem sobie sprawę że Grace niczego nie naprawia tylko jeszcze bardziej niszczy i co najgorsze staje się taka jak mieszkańcy Dogville, a być może nawet jeszcze gorsza. Weźmy pod uwagę np. dzieci (które były tylko dziećmi), a Grace kazała je bez skrupułów rozstrzelać i nie po to żeby je ukarać tylko po to żeby posłużyć się nimi jako narzędziami do ukarania innej osoby (czyli jeszcze gorzej). Więc można by dyskutować, czy kara faktycznie była sprawiedliwa?

Reasumując: film oczywiście co najmniej bardzo dobry i jeden z najlepszych w tym klubie (na pewno top 5). No i też najlepszy film Triera jaki do tej pory widziałem, choć co do moich ocen tych poprzednich nie jestem przekonany. Dałem Nimfomance 8, ale nie wiem czy po rewatchu nie spadłoby na 7, bo już w chwili pierwszego seansu pamiętam, że było to bardziej 7,5. Antychrysta i Mielancholię mam dosyć nisko ocenione choć ten drugi pamiętam, że oglądałem będąc w kiepskim nastroju i jeszcze bardziej mnie dobił więc była to raczej ocena skrajnie subiektywna. No i też wydaję mi się, że zacząłem poznawać Triera nie od tej strony co trzeba i Dogville to chyba trochę potwierdza, bo mimo pojedynczych przejawów chorej fantazji Larsa film jest dość zdyscyplinowany jak na niego. Antychryst, choć prawie go nie pamiętam, wiem że był mocno pojechany. W Nimfomance akurat udało się to obejść, bo film jest opowiedziany raczej w komediowym tonie i porno-wstawki można zaakceptować. Choć znowuż nie widziałem drugiej części więc nie mogę tego jednoznacznie ocenić. Także jak widać muszę trochę ponadrabiać. Tymczasem wystawiam mocne 8 dla Dogville i pozdrawiam.



Zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Otherwoman
Administrator

Avatar Użytkownika

Postać:
Trey

Postów: 17695

Administrator

Dodane dnia 08-02-2016 20:20
bo ogólnie nie lubię narratorów w filmach fabularnych



To zupełnie odwrotnie niż ja, bo mi się to własnie bardzo podoba smiley


Weźmy pod uwagę np. dzieci (które były tylko dziećmi), a Grace kazała je bez skrupułów rozstrzelać i nie po to żeby je ukarać tylko po to żeby posłużyć się nimi jako narzędziami do ukarania innej osoby (czyli jeszcze gorzej). Więc można by dyskutować, czy kara faktycznie była sprawiedliwa?



Mi to własnie pasuje trochę do takiego sądu na koniec (Lion skojarzył oczywiście z sądem biblijnym i w sumie chyba dobre skojarzenie). Tyle, że to nie tylko kara, ale po prostu zrównanie wszystkiego z ziemią. Ja tam rozumiem uśmiercenie dzieci, które także powinny zginąć, by zepsucie zostało wyplenione do korzeni. Taka totalna czystka smiley Można się zastanowić jedynie w przypadku niemowlęcia, ale te starsze bachory były przecież juz takie jak reszta miasteczka.




We are all evil in some form or another, are we not?
GG: 7594540 zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Umbastyczny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Cynthia Hickey

Postów: 11699

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 08-02-2016 20:21
Sky Captain smiley

W sumie jedyne co mi się podobało w tym filmie to warstwa wizualna, widoki super i ogólnie klimat naprawdę dobry. I w sumie ten retrofuturyzm też był całkiem ok.

Jednak fabularnie film był kompletnie nijaki, do tego dość oporne dialogi i jak dla mnie nienajlepsza gra aktorska. O dziwo mimo takich dość poważnych minusów, film rzeczywiście nie był jakiś irytujący czy odpychający, można było go spokojnie dokończyć bez chęci wyłączenia i jak najszybszego zapomnienia.

No i momentami zastanawiałem się czy ten film to tak na poważnie, a może to jednak miał być jakiś pastisz.

5/10



A może w Ravenclawie
Zamieszkać Wam wypadnie
Tam płonie kij w odbycie,
Tam pedziem będziesz snadnie.
zagubieni24 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Flaku
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postać:
Żyd

Postów: 7256



Dodane dnia 08-02-2016 20:43
Otherwoman napisał/a:
Mi to własnie pasuje trochę do takiego sądu na koniec (Lion skojarzył oczywiście z sądem biblijnym i w sumie chyba dobre skojarzenie). Tyle, że to nie tylko kara, ale po prostu zrównanie wszystkiego z ziemią. Ja tam rozumiem uśmiercenie dzieci, które także powinny zginąć, by zepsucie zostało wyplenione do korzeni. Taka totalna czystka smiley Można się zastanowić jedynie w przypadku niemowlęcia, ale te starsze bachory były przecież juz takie jak reszta miasteczka.

No spoko, ale kim są ci gangsterzy i co robią na co dzień? Oczywiście nie wiemy, ale możemy się domyślać tak samo jak możemy się domyślać co będzie robiła Grace po opuszczeniu Dogville. Dla mnie ten film jest bardziej o istocie człowieczeństwa i o tym jak się zmieniamy pod wpływem innych i że ogólnie zło rodzi zło i że świat jest już na tyle zepsuty, że nie da się go uratować. A nie o tym, że trzeba zrównać wszystko z ziemią po to by świat stał się odrobinę lepszy. Moim zdaniem w tym filmie nie ma nadziei, jest tylko beznadzieja.


Zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Otherwoman
Administrator

Avatar Użytkownika

Postać:
Trey

Postów: 17695

Administrator

Dodane dnia 08-02-2016 20:55
Ja tam aż tak nie odczuwam tej beznadziei. Co do gangsterów, to owszem, tylko, że to przecież gangsterzy, którzy z definicji robią to co robią. I prawdę mówiąc to tak bardzo ie razi, jak to, co robią zwykli ludzie. Dlaczego? Bo oni żyją w kłamstwie, jak sam pisałeś nie tylko przez innymi, ale także przed samymi sobą. To mi trochę przypomina niektórych katolików biegających co niedziela do kościoła, a w życiu codziennym zachowujących się jak mieszkańcy Dogville, albo gorzej. Mieszkańcy sami powiedzieli "my nie jesteśmy gangsterami". Grunt to potrafić rozróżnić dobro od zła i świadomie wybrać tę swoja drogę. Nie znoszę, gdy ktoś mówi, że jest dobry, a tymczasem jego postępowanie świadczy o czymś zgoła innym. Ja osobiście nie trawię takich ludzi, jak towarzystwo z Dogville, a miałam niestety sporo styczności i dlatego bardzo utożsamiam się z ideą ojca Grace i zmieceniem Dogville z powierzchni ziemi. Wiele razy miałam podobne myśli w stosunku co pewnej grupy ludzi i naprawdę "no mercy", żadnych wyjątków...

I dlatego film nie wywołuje u mnie beznadziei, a zakończenie zadowala, bo w pewien sposób spełnia moje własne osobiste oczekiwania.


Oczywiście film jest na tyle bogaty, że każdy może go interpretować na własny sposób i to jest właśnie także jego wielką zaletą. Nie ma takiej moralnej gadki wprost (trochę jak w Circle, o którym wspomniałeś ;p)



Ach i jeszcze wspomniałes o miłości, jako leku na wszelkie zło. Cóż, ta idea była już wielokrotnie realizowana i wałkowana, gdzie się tylko da i gdyby znowu w Dogville się to pojawiło, byłoby to raczej na niekorzyść filmu. Osobiście dałabym ocenę niżej, gdyby vob Trier poleciał w ten schemat.

PS.
No i zgadzam się z Lionem w poście poniżej
|
|
|
V




We are all evil in some form or another, are we not?

Edytowane przez Otherwoman dnia 08-02-2016 21:05
GG: 7594540 zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Filmy/Klub Filmowy ":o"
Lion
Użytkownik

Postać:
shimano

Postów: 12656

Mistrz Przetrwania

Dodane dnia 08-02-2016 21:01
Moim zdaniem u Grace pojęcia zła i dobra były wyjątkowo czarno-białe i dwubiegunowe. Tzn. sama była dobra, miła itp., ale doświadczając krzywdy ze strony wszystkich (nawet dzieci) przerzuciła ich na stronę jednoznacznego ostatecznego zła, co zostało zaaprobowane i podżegane przez jej ojca w końcówce. Oszczędziła tylko psa, bo w tym filmie ten umowny niewidzialny pies zachowywał się w sumie lepiej niż ludzie (w sensie nie gorzej). Dlatego w tym filmie są tylko dwie strony, stąd nie dziwne, że ciężko się z którąś utożsamić, skoro są tak przeciwne sobie i zdecydowanie określone.

Cytując jakąś internetową definicję:
"Stoicy uznali, że to, co zgodne z rozumem, jest zgodne z naturą, a to, co z nią zgodne, jest dobre i rozpoznanie tego jest cnotą. Twierdzili, że cnota stanowi jedyne dobro moralne, z którego wynikają wszystkie pozytywne działania, jest też niepodzielna, czyli nie można być "częściowo" cnotliwym - albo się ją posiada w całości, albo wcale. Cnotliwy mędrzec nie podlega afektom, które stoicy kwalifikowali jako złe. Zachowuje on w każdej sytuacji przysłowiowy "stoicki spokój"."

Owy stoicki spokój przynosi Grace totalną porażkę, dlatego decyduje się odpłacić w jej mniemaniu tym samym, czyli złem, a ponieważ ma do dyspozycji nawet lepsze środki czyli cały gang z kałachami, to w ramach zasad przeciwnych do stoicyzmu (niestety nie wiem jak je nazwać bo nie znam tych wszystkich -izmów) dopasowuje się do Dogville aby je zniszczyć. Reguły gry są zupełnie te same. I znowu, skoro zniszczyła zło, to można uznać ją za dobrą... (jedyną luką są te dzieci, prawdopodobnie specjalnie są ukazane w końcówce jako niewinne aby jeszcze nad ich niesprawiedliwym losem się zastanawiać. Rzecz w tym, że 1. zasady Dogville w założeniu nie są sprawiedliwe, a Grace się do nich dopasowała. 2. Logiczne w świecie Dogville byłoby gdyby dzieci tych ludzi wyrosły na podobnych ludzi z podobnymi zachowaniami, wrośniętymi w specyfikę Dogville. Problematyka podobna do "zabicia Hitlera w dzieciństwie"smiley ...Albo za złą, co ma wynikać z samego faktu zniszczenia (chociaż to jak dla mnie interpretacja wyjątkowo płytka... skoro nie można w żaden sposób zniwelować zła dobrem, to zniwelowanie zła złem powinno się cenić.. nawet nie cenić w sposób taki, że zło pomaga zwyciężyć, ale cenić to, że pokazane zostało co by było gdyby w ogóle nie starano się trzymać jakiejśtam dobroci, tylko złem odpłacano od razu złem.. Oczywiście nastąpiłaby zagłada ludzkości, bo wszyscy wytłukli by się w moment.. Postać Grace "pokazuje" taką postawę aby paradoksalnie skłonić nas nawet odrobinę w stronę swojej wcześniejszej postawy, jako że nasz świat nie wygląda jak Dogville i można jednak nieco więcej zdziałać tym co się reprezentuje). Dodatkowo wypływa tu zagadnienie kary śmierci albo samowolnego wymierzania kary oprawcom, nad czym można rozmyślać godzinami.

Co do stania po stronie mieszkańców to moim zdaniem nie należy brać ich zachowań zupełnie w stosunku 1:1, tzn. że źli to są tylko ci, co to się znęcają fizycznie i psychicznie w bardzo radykalny sposób. Ewolucję ich zachowania wszyscy widzieliśmy, od czego to wyszło, od zupełnie drobnych "niegroźnych" spraw, a to co później to zrobili tylko dlatego, że miasto rządziło się swoimi prawami i nie było kontrolowane przez nikogo, a zewnętrznie osądzone dopiero na samym końcu. Dlatego pytanie nie jest takie, kto by się świadomie utożsamił z tym co robili w Dogville, bo 99% ludzi powie: nie, to nie my. Pytanie jest takie ilu ludzi się w ogóle zachowuje tak jak jest to pokazane w Dogville, w sensie ogólnego schematu zachowania, czyli ktoś kto nie jest z nami, to jest przeciwko nam i trzeba go zniszczyć (moim zdaniem Trier krytykuje tu choćby nacjonalizm i tradycjonalizm, przez to, że Grace jest w Dogville nowa, a nie była tam "od zawsze", przez co nie jest swoja) albo kontrolowanie i stawianie się ponad innymi jest czymś normalnie akceptowanym albo najprościej: celowe uprzykrzanie życia innym w różnoraki sposób. Nie przyznać sie do Dogville jest bardzo łatwo. Natomiast zobaczyć w samym sobie cząstkę Dogville to jest to, co jest tu najtrudniejsze i najistotniejsze.
Edytowane przez Lion dnia 08-02-2016 21:10
zagubieni24.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 62 z 161 << < 59 60 61 62 63 64 65 > >>
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w Shoutboksie.

Otherwoman
14/04/2024 11:39
smiley

Lincoln
11/04/2024 15:55
Zapłacone, zalogowane, do zobaczenia za rok na forum smiley

Otherwoman
10/04/2024 09:26
Rok temu też było chyba 200 z tego co pamiętam

mrOTHER
10/04/2024 09:11
no dobra, zalogowalem sie. Do zobaczenia za rok xd

mrOTHER
10/04/2024 09:10
200 zł za zwykły hosting na własnej domenie? Cenią się skubańce

Umbastyczny
08/04/2024 19:38
<3

Diego
07/04/2024 22:50
Welcome in another life brotha 🫣

Otherwoman
07/04/2024 20:15
może się ktoś zgłosi oprócz nas smiley

Otherwoman
07/04/2024 20:05
ok, zrobiłam przelew - 200 zł

Otherwoman
07/04/2024 17:46
smiley

Umbastyczny
05/04/2024 20:20
jasne, ja na pewno się dorzucę smiley

Otherwoman
05/04/2024 17:25
postaram się w weekend zapłacić i będzie znowu zbiórka smiley

Otherwoman
05/04/2024 17:24
przyszedł mi mail o wygaśnięciu hostingu za trzy dni

Otherwoman
10/03/2024 21:41
smiley

chlaaron
09/03/2024 23:09
smiley

Otherwoman
09/03/2024 18:03
Umba, pw smiley

shimano
29/02/2024 22:08
olol

Otherwoman
01/02/2024 21:53
o, nie ma Kinga - wreszcie jakiś inny autor ma szanse na wygraną

Otherwoman
01/02/2024 21:47
lol widzę nową kategorię w plebiscycie na lc - romantasy smiley

Otherwoman
01/02/2024 21:40
smiley

Archiwum